Jak na koupání miminka?

S narozením miminka se celý váš život otočí vzhůru nohama. Každodenní činnosti spojené s péčí o nového člena rodiny jsou pro vás nové a neznámé. My bychom Vám rádi v tomto článku poskytli návod, jak si s radostí, bezpečně a v pohodlí užívat čas koupání těch nejmenších miminek. Věříme, že Vám tyto rady pomohou a po jejich přečtení budete ke koupeli Vašeho miminka přistupovat s jistotou a sebedůvěrou. Koupání se tak pro všechny stane příjemným zážitkem.

Jak často miminko koupat?

V minulosti bylo doporučováno koupat miminko denně. Podle nejnovějších lékařských poznatků, spojených zejména s nárůstem alergických projevů, je vhodné malá miminka koupat 1x za dva až tři dny, děti se sklony k ekzémům a alergiím klidně jen 1x týdně. Pokožka miminek je velmi tenká a citlivá a její ochranný film není ještě plně vyvinut. S každou koupelí se tento žádoucí ochranný film, tvořený vlhkostí a mázkem, smývá a dětská pokožka se tak stává náchylnější. Samotná koupel by měla trvat ideálně 5 – 10 minut.

I ve dnech, kdy nebudete miminko koupat, věnujte jeho pokožce pravidelnou péči. Ideální je jednou denně (například při přebalování) prohlédnout všechny kožní záhyby a očistit odumřelé zbytky kůže smíšené s výměšky potních a mazových žláz. Pokud to neuděláte, mohou se Vašemu miminku vytvořit opruzeniny. Důležité je zkontrolovat pokožku v podpaží, pod kolínky, v tříslech, na zadečku, kolem intimních partií, za ušima a za krkem. K čištění můžete použít například jemnou bavlněnou tkaninu nebo vatové tampony lehce navlhčené dětským olejem. 

Kdy je nejvhodnější doba?

Nejvhodnější denní dobou pro koupání Vašeho miminka je podvečer nebo večer, přibližně hodinu před krmením a uložením do postýlky. Příjemná koupel dítě zklidní a uvolní a vy ji můžete pojmout jako pravidelný rituál před spaním.

Kde dítě koupat?

Malá miminka je potřeba koupat v jejich vlastních malých vaničkách z důvodu možného přenosu infekce z vany, kterou používá celá rodina. V malé vaničce potřebujete také menší množství vody a miminko se v ní cítí bezpečněji.

Vaničku umístěte na místě, které bude pro miminko i maminku bezpečné. Ideální je, když maminka nemusí příliš ohýbat záda. Vaničku můžete umístit například na jídelní stůl, přebalovací komodu nebo na pračku. Pokud je dítě ve vaničce, nikam od něj neodcházejte, mějte je neustále pod dozorem.

Tip Nej pro dítě.cz: Vyzkoušejte dětskou vaničku Shnuggle z našeho sortimentu. Vanička Shnuggle je lehká, a stabilní. Při koupání poskytne miminku pohodlí a Vám volné obě ruce, aby bylo pro oba koupání bezpečné a příjemné. Je vhodná pro koupání dětí od narození do 1 roku věku.

Na co nezapomenout před koupelí?

Před koupáním si připravte všechny potřebné věci tak, abyste je měli po ruce a nemuseli od Vašeho miminka nikam odcházet. Budete potřebovat osušku, mycí prostředky, čistou plenku a oblečení.

Aby nebylo miminku chladno, vytopte místnost na 22 – 24°C. Teplotu vody nastavte v rozmezí 36 a 38°C, což je přirozená teplota lidského těla. Příliš chladná místnost nebo voda by byla miminku nepříjemná. Teplotu vody zkontrolujete speciálním teploměrem.

Vašemu miminku bude příjemné, když ho po vyndání z teplé vody zabalíte do měkké vyhřáté osušky. Můžete ji nahřát například na topení. 

Jaké přípravky jsou vhodné pro mytí?

Pro novorozence nemusíte používat žádné kosmetické přípravky. Pro výživu dětské pokožky můžete do koupele přidat několik kapek pečujícího dětského koupelového oleje. Pro starší miminka používejte dětská mýdla nebo gely, které mají speciálně upravené pH, aby nedráždily citlivou dětskou pokožku.  

Jak postupovat při mytí miminka? 

Při mytí vždy postupujte od shora dolů. Začněte u hlavičky a obličeje, postupujte přes tělo a ruce, zadeček a intimní partie až po nožičky. Pečlivě umyjte všechny záhyby na dětském těle. U holčiček umyjte nejdřív intimní partie a potom teprve zadeček. Předejdete tak riziku zanesení nečistot do intimních partií a možnému zánětu.

Jak a čím dítě osušit?

Po koupeli miminko položte na měkkou podložku, například přebalovací podložku, na kterou rozložíte nahřátou osušku. Látku osušky na kůži jen zlehka přikládejte.  Můžete využít například multifunkční osušku Swaddler ze 100% bavlněné pleteniny, která je velmi měkká a pro jemnou kůži příjemná. Můžete využít také osušku Bubbler s kapucí, do které miminko hezky zachumláte i s hlavičkou.

Pokud jste do vody přidali dětský olej, nemusíte už pokožku miminka dál ošetřovat. Jinak je vhodné natřít miminko jemným dětským olejem nebo krémem. Můžete zároveň Vaše děťátko jemně namasírovat a tím ho ještě více zklidnit před spinkáním.  

Čas spánku a odpočinku

Příjemná uklidňující koupel se pro Vaše miminko stane signálem, že se blíží čas spánku. Po koupání miminko nakrmte, pomazlete se s ním. Všechny uspávací rituály provádějte klidně, ztlumte světla v místnosti, na miminko mluvte tichým klidným hlasem.

Klidné miminko uložte do postýlky, kde načerpá síly pro další den plný objevování okolního světa. Myslete na to, že kvalitní spánek je potřebný pro zdravý vývoj miminka (i maminky). Vaše miminko se pohodlně vyspí například na kojeneckých matracích Träumeland nebo v postýlce Shnuggle z naší nabídky.