Slabikář spánku

Titulka       Milé maminky a tatínci, připravili jsme pro Vás s rakouskou firmou Träumeland Slabikář spánku.

Rady odborníků, tipy pro klidné noci, návod na dětskou masáž a mnohem více. 

1_2

Rodiče mohou spánek svých dětí pozitivně ovlivnit a zajistit jim tak klidné a ničím nerušené noci, čehož by byla škoda nevyužít.

Následující prokázané tipy pocházejí od zkušených rodičů.

Tipy pro ničím nerušené noci

1) Klid
Přibližně hodinu před usnutím by mělo nastat období klidu. Ukončení různých aktivit a tiché povídání připravuje dítě krok za krokem do noci. Pouze tak dáte svému maličkému šanci se pomalu a klidně připravit na spánek.

2) Vytvořte optimální prostředí
Láskyplně svému dítěti naznačte, že přišel na řadu čas spánku. V tomto čase například zatáhněte závěsy nebo žaluzie, zhasněte hlavní světlo a rozsviťte pouze lampičku.

3) Rituály
Pevně stanovené rituály usnadňují dětem usínání a již úplně malá miminka je vnímají s příjemným pocitem. Dejte si však pozor, aby při těchto rituálech bylo Vaše dítě příjemně unavené, nikoli příliš unavené a nevrlé. Možné usínací rituály, které Vašemu děťátku poskytnou pocit bezpečí a Vaší blízkosti:
• uklidňující koupel - na utření můžete využít měkkou osušku Lodger Swaddler
• láskyplné natření krémem
• společné mazlení
• dětská masáž
• zapnutí hracího kolotoče
• prstové divadlo
• zpívání ukolébavek (Pokud neradi zpíváte, nevadí. Čtěte miminku z knížky, povídejte mu. D
ůležité je, aby slyšelo Váš hlas)

4) Bezpečí
Miminka jsou ještě z období v bříšku zvyklá na blízkost své maminky, a proto se někdy cítí ve své postýlce ztracená. Vytvořte jim příjemnou atmosféru: postavte hnízdečko! (položte kolem něj kojící polštář nebo hnízdo)
Díky tomu jim dopřejete pocit bezpečí stejně jako v maminčině bříšku (dejte při tom pozor na to, abyste se vyvarovali hromadění tělesného tepla)!

5) Usínání
Zvykněte své dítě na to, že bude postupně usínat samo. Neustálé přenášení nebo pokládání a vyndávání z kočárku je pro dítě vyčerpávající. Miminko po náročném dni uvítá, že se nachází ve známém, klidném místě. Vezměte však na vědomí, že pokud dítě usíná například při kojení, bude stejnou situaci očekávat i při probouzení.

6) Rozdíl mezi dnem a nocí
Pokud se Vaše dítě v noci probudí, mluvte na něj tiše a málo. Snažte se zbytečně nerozsvěcovat. Pokuste se ho utišit v postýlce.
Během dne pak své maličké hýčkejte a objímejte, tak moc, jak chcete! Díky odlišení denních činností od těch nočních, dokáže miminko tyto dvě denní doby rozpoznat.

7) Pravidelnost
Pravidelný denní cyklus a jeho plynulost zvyšují pravděpodobnost klidně strávených nocí. Snažte se miminko i ukládat ke spánku plus mínus ve stejnou dobu.

8) Trpělivost

Pokud jste se to ještě nenaučili, vřele doporučuji obrnit se trpělivostí a být důslední. Vyplatí se Vám to. ;-)